Banestatus - arbeid på banen og sesongåpning
Av: Marie Høgmoen | Publisert: 27. mars 2026 | Siste nyheter | Arkiv
Les mer om jobben som har blitt gjort og gjøres på banen vår.Samtidig som vi får svar på det alle lurer på: Når åpner banen?
Nyhetsbrev – Banestatus og sesongåpning
Kjære medlemmer,
Sesongen nærmer seg med stormskritt, og vi vet at forventningene og golfleden er stor hos mange av dere. Her kommer en oppdatering på banestatus og arbeidet som er gjort den siste tiden.
Vi opplever fortsatt nattefrost, noe som påvirker fremdriften noe.
Samtidig ønsker vi å rette en stor takk til de fire frivillige som i dag bidro med å få på plass nettene på banen. Dette er et av våre viktigste sikkerhetstiltak, og en avgjørende faktor for at vi skal kunne åpne banen. Dere er uvurderlige.

La oss ta en liten runde på banen:
Hull 1
Her finner vi den eneste greenen som per nå har noen utfordringer. Greenen er preget av vannskader fra fjoråret. Når banen åpner, vil alle 18 hull åpnes samtidig, men vi ber om forståelse for at denne greenen ikke er helt optimal fra start. De gule områdene dere ser på enkelte greener er i hovedsak vannskader fra oppsamlet vann. Dette kan føre til oksygenmangel i jorden og i verste fall skader på gresset. Heldigvis har vi unngått isbrann i år.

Hull 2
Når det gjelder tee-stedet, pågår det fortsatt dialog mellom daglig leder, styret og kommunen om endelig plassering. Vi vet mange er spente på dette, og vil komme tilbake med mer informasjon så snart det er avklart.
Hull 3
Her er det etablert en ny overgang over vannet etter at den gamle kollapset. Arbeidet er i stor grad ferdigstilt, men vi vil avvente litt for å se hvordan konstruksjonen håndterer belastning når banen tørker ytterligere opp.

Hull 6
Det er gjort omfattende arbeid med drenering, spesielt langs høyre side. Vannhinderet er åpnet opp, og hullet har fått en ny og mer idyllisk utforming. De store jordmassene som ligger i området skyldes krav om at masser som fjernes skal forbli innenfor området.
Vi har også avdekket flere tette dreneringsrør som nå er åpnet – og det renner vann gjennom disse kontinuerlig.
Ved åpning vil det være spilleforbud i dette området, samt ved det nye området ved hull 7. Disse vil merkes tydelig med blå staker med hvit topp.

Vi ønsker også å rette en spesielt stor takk til Tor Grette Jensen, som gjennom mange år har bidratt for klubben, og som også i år gjør en viktig jobb med å sette ut staker på banen.
Hull 9
Også her er det gjennomført et omfattende arbeid knyttet til drenering. Arbeidet er ikke helt ferdigstilt, men spillområdene – både fairway og green – fremstår allerede som gode.
Det er gravd frem flere dreneringsrør som nå sørger for kontinuerlig avrenning, slik at området får tørket opp før vi fortsetter med detaljarbeid og ferdigstillelse.

Foran greenen er det også gjort betydelige tiltak. Tidligere rant vann fra vannhinderet på venstre side ned i en kum under greenen, før det spredte seg uønsket i området. Dette er nå utbedret ved at vannet ledes til høyre side av greenen, videre gjennom ny drenering over driving rangen, via den nye overgangen ved hull 7, og ned til vannet ved hull 6.
Ved åpning vil gravearbeidet foran greenen merkes som GUR.
Hull 16 / bunkere
Et annet viktig tema er bunkerne på banen. Disse har behov for renovering, og vil ved åpning bli merket med staker og spilleforbud.
Årsaken er blant annet at filterduken har kommet opp til overflaten, dreneringsrør stikker opp, og enkelte steder – som i bunkeren til høyre langs fairway på hull 18 – er også fjell eksponert.



Hull 17
Greenen her fremstår betydelig bedre enn i fjor, mye takket være dreneringsarbeidet som er gjennomført. Vi har brukt mye tid på å grave frem gamle dreneringsrør som har vært tette eller tildekket av leire – bare på dette hullet fant vi hele syv rør. Dette har hatt stor effekt på å få bort vann fra greenområdet.
Det gjenstår fortsatt noe oppryddingsarbeid på banen, men vi har valgt å prioritere en tidlig åpning for dere medlemmer. Fairways og greener vil fremstå fine, og øvrige detaljer vil komme på plass fortløpende.

Når åpner banen?
Vi har gleden av å informere om at banen åpner i løpet av påsken!
Vi kommer til å annonsere nøyaktig tidspunkt straks vi vet, så her er det bare å følge med.
Alle våre treningsfasiliteter vil også åpne samtidig.
Driving rangen åpner allerede onsdag 1. april kl. 10:00, og dere er også hjertelig velkommen innom proshopen.
Vi takker for tålmodigheten og gleder oss til å ønske dere velkommen til en ny golfsesong med rekordtidlig åpning!
En stor takk rettes også spesielt til Logan for alt arbeidet han har gjort og fortsatt gjør for oss.

Med vennlig hilsen
Administrasjonen, Drøbak Golfklubb



